CenRaPS

D Saeyd Rashed Hasan CHOWDURY

1991 yılında Bangladeş’teki lakshmipur bölgesinde doğdu. İlk, Orta tahsilini lakshmipur’da tamamladı. 2009 yılında İmam-Hatip Lisesini bitirdi. Lisans eğitimini Dakka Üniversitesi Temel İslam Bilimleri bölümünde (2014), Yüksek Lisansını “21. yüzyılda Müslüman ümmetin talihsizliği ve üstesinden gelmenin yolları” teziyle Dakka Üniversitesi Sanat Fakültesi Temel İslam Bilimleri anabilim dalında tamamladı (2015).

 

2016 yılında T.C. Yurtdışı Türkler ve Akraba Toplumluluklar Başkanlığı bursuyla “Bangladeş’te Tasavvufun ve Tarikatların Değerlendirilmesi, Sosyal Gelişimleri ve Oynadıkları Rol:  21. yüzyılda bir vaka incelemesi” adlı yüksek lisans tezi üzerinde çalışmak suretiyle Ankara Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü Temel İslam Bilimleri (Tasavvuf) anabilim dalında Anabilim Dalı’nda öğrenimimi bitirmiştir. Ankara Üniversitesi’ndeki eğitimini en yüksek not ortalamasıyla 4.00 üzerinden 4.00 olarak ve bölüm birincisi olarak tamamladı. AAA-238x300 Saeyd Rashed Hasan CHOWDURYTürkiye’deki eğitimini 4.00 ortalamayla bölüm birincisi olarak tamamlamış olduğundan dolayı Yurtdışı Türkler ve Akraba Topluluklar Başkanlığı tarafından düzenlenen 8. Uluslararası Öğrenciler Mezuniyet Töreni’nde, Türkiye Cumhurbaşkanı Sayın Recep Tayyip Erdoğan tarafından verilmiş olan “2019 Yılı En Başarılı Öğrenci Ödülü ”nü kazanmıştır.

Saeyd Rashed Hasan, akademik konulardaki üstün kavrama yeteneğini ve yüksek zekâsını kanıtlamış olup bu alanda mükemmel bir geçmişe ve olağanüstü bir başarıya sahiptir. Bangladeş’teki Üniversiteler arasında en iyi eğitime sahip olan ve son otuz beş yıldır zirvedeki yerini koruyan Dakka Üniversitesindeki lisans eğitiminde 4.00 üzerinden 3.89 akademik ortalamayla birinci olmuş ve bundan dolayı 2015 yılında, üniversite tarafından verilen “Dekanın Merit Listesi Onur Ödülü (Dean’s Merit List of Honour Award)” kapsamında altın madalya kazanmıştır.

3.-Deans-award-e1566116841464-300x199 Saeyd Rashed Hasan CHOWDURY Yine Dakka Üniversitesinde tamamlamış olduğu Yüksek Lisans eğitimini 4.00 üzerinden 4.00 ortalamayla bitirerek birinci olmuştur.

AA-258x300 Saeyd Rashed Hasan CHOWDURYBu sayede Bangladeş Cumhurbaşkanı (Sayın Abdülhamid) tarafından verilen “Dr. Syed M. Saidur Rahman Al Mahbubi Altın Madalya Ödülünü (Dr. Syed M. Saidur Rahman Al Mahbubi Gold Medal Award)” almıştır. Öte yandan Dakka Üniversitesi’nden “Dekanın Merit Mükemmellik Ödülü (Dean’s Merit List of Excellence Award)” kapsamında altın madalya almış olup ayrıca 2015 yılında-Bangladeş’in Kustia bölgesinde bulunan-İslam Üniversitesi İlahiyat yüksek lisans bölümünü kazanarak, iki yıl süren bir eğitim almıştır.

Ek olarak 2016 yılında İslam Hukuku alanına da ilgi duymakta olup, 2016 yılında Bangladeş İslam Hukuku Araştırma ve Hukuki Yardım Merkezi’nde araştırma görevlisi ünvanlıyla çalışarak bu alanla ilgili birçok tecrübe kazanmıştır. 2016 yılında Ankara üniversitesinde yüksek lisans öğrenimine başlayan Saeyd Rashed Hasan, Kırşehir Büyükşehir Belediyesi’nin 2017 yılında düzenlediği Uluslararası Öğrenci yarışmasından da altın madalya kazanmıştır. 2017 senesinde 1 ay süreyle Polonya’da Gdansk Üniversitesi’nde alanıyla ilgili araştırmalarda bulunmuş olup 2018 yılında Alman Akademik Değişim Servisi’nden (DAAD) burs kazanarak Erfort Üniversitesi’ndeki yaz okulundan sertifika almıştır.IMG_9626-300x169 Saeyd Rashed Hasan CHOWDURY

Aynı yıl, Almanya’da Gottingon Üniversitesi’nin düzenlediği konferansta sunum yapmış ayrıca 2018 yılında İslam İşbirliği Teşkilatı’nın (İİT) Gençlik Medya Kapasite Geliştirme Yaz Konferansı & Kampına katılmıştır.

Saeyd Rashed Hasan, İlahiyat, Sosyal bilimler, Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler alanlarında yurt içinde ve yurt dışında çok sayıda konferans vermiş, araştırmaları ve makaleleri farklı dergilerde ve üniversitelerde yayınlanmıştır.

3-225x300 Saeyd Rashed Hasan CHOWDURYAraştırmalarının ve makalelerinin yayınlandığı yerlerden bazıları şunlardır: Polonya’daki Gdansk Üniversitesi, İngiltere’deki Leeds Üniversitesi ve Cardiff Üniversitesi, Almanya’daki Erfort Üniversitesi ve Gottingon Üniversitesi, Türkiye’deki Akdeniz Üniversitesi (Antalya), Selçuk Üniversitesi(Konya), Dicle Üniversitesi(Diyarbakır), İstanbul Medeniyet Üniversitesi (İstanbul), Atatürk Üniversitesi (Erzurum), Ankara Üniversitesi(Ankara), Bangladeş’teki Bangladeş İslam Hukuku Araştırma ve Hukuk Merkezi ve Dakka Üniversitesi, Macaristan’da Uluslararası Siyaset Bilimi Öğrencileri Birliği (IAPSS) Kongresi.

7.-Trt-Television-300x169 Saeyd Rashed Hasan CHOWDURY

Trt (Diyanet) televizyonu, Altaş televizyonu, Natural televizyonu gibi televizyon kanallarının yanı sıra birçok ünlü gazeteleri Star Gazetesi, Milliyet Gazetesi, Türkiye Gazetesi, Haber7 ve Time Türk Haber röportaj yapmıştır.

natural-tv-300x169 Saeyd Rashed Hasan CHOWDURY

Diğer röportajı Daily Nayadiganta, Daily Jugantor, Daily Somokal, Bangla news24.com, Bangladeş’te Jagonews24.com adresinde yayınlanmıştır.

6.-Altas-Television-300x169 Saeyd Rashed Hasan CHOWDURY

2017 yılından beri Araştırma ve Politika İncelemeleri Merkezinde (Cenraps.org) yönetici olmakla birlikte Okul Din ve İnsanlık Çalışmaları Koordinatörlüğü görevini de yürütmektedir. 2018 yılından beri aynı zamanda Medeniyet, Sosyal Bilimler ve İnsanlık Çalışmaları Araştırma Merkezinde Kıdemli Araştırma Görevlisi olarak çalışmalarda bulunmaktadır.


Uluslararası Sosyal, Politik ve Ekonomik Araştırmalar Dergisi (
https://www.ijosper.co.uk/) ve aynı zamanda CenRaPS Sosyal Bilimler Dergisi’nde (http://cenraps.org/journal/) yardımcı editörlüğü görevini de yürütmektedir.

 

İslami mevzuat, siyaset, insan hakları, etik, tasavvuf ve Müslüman-çoğunlukta ülkeler ve Batı, Bölgesel Siyaset, Sosyal Bilimler Felsefesinde İslami çağdaş zorluklar, İslam ve Ortadoğu çalışmaları,  karşılaştırmalı felsefe, İslam ve Demokrasi: Modern İslami Siyasi Düşünce, Siyaset ve Uluslararası İlişkiler, Müslüman dünyasında modernleşme konularında çalışmalar yürütmektedir. Bildiği yabancı diller İngilizce, Almanca, Arapça ve Türkçedir.


İlahiyat ve Sosyal Bilimleri alanının önemli isimlerinden biri olan Saeyd Rashed Hasan Chowdury’nın bu alanla alakalı çok sayıda makalesi ve kitabı yayınlanmıştır.